CRM Kurumsal Fiyatlandırma

CRM Kurumsal programımız için yaptığımız görüşmelerde eğer herhangi bir ilave modül, entegrasyon veya özelleştirme istemezseniz size verdiğimiz teklif ‘Ana Modüller’ başlığı altındaki özellikleri içerecektir.

‘Ana Modüller’ haricinde iş sürecinize uygun olan ‘İlave Modüller’den de ihtiyaç duyduklarınız olursa seçtiğiniz modüllere göre ürünümüz ayrıca fiyatlandırılacak, talep ettiğiniz entegrasyonlar da teklife yansıtılacaktır.

Sizinle görüşmelerimiz sonucunda ihtiyaç duyduğunuz özellikler, modüllerimiz veya entegrasyonlar arasında yoksa, program üzerinde sizin için özelleştirme yapılacak ve fiyat teklifine özelleştirme rakamı hesaplanarak ayrıca yansıtılacaktır. (Talep edilen özelliklere bağlı olarak özelleştirmenin tamamlanma süresi ve fiyatı belirlenmektedir.)

Lisans fiyatının dışında kullanıcı başına fiyatlandırma, uyarlama, yapılandırma ve eğitim ücreti, güncelleme ve destek kapsamı da fiyat teklifinde ayrıca belirtilmektedir.

Fiyatlarımız, firmanızın ihtiyaçlarına ve iş sürecinize göre özel şekillenmektedir.
Sizlere, daha faydalı olabilmek adına işinize uygun bir çözüm sağlıyor ve bütçenize uygun bir teklif sunuyoruz.

CRM, bilgi teknolojileri odaklı bir kavram olarak görünebilir ama CRM aslında yeni bir yönetim felsefesi ve kurumsal bir anlayıştır. >>>

Küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin satış, pazarlama, servis, ve satın alma departmanları kullanabilirler. >>>

İş sürecinizi ve firma ihtiyacınızı analiz ederek kaliteli bir hizmet vermekte ve firmanız için en doğru çözümü sağlamaktayız. >>>

CRM Kurumsal’ı “Neden Kullanmalıyız” sorusuna cevap verebilecek sebeplerden bir tanesinin senaryosunu paylaşıyoruz. >>>

Kullanıcı sayınıza bağlı olarak Ana Modüller ve iş sürecinize uygun İlave Modüller şeklinde fiyatlandırılmaktadır. >>>