Servis Yönetimi V2.0

CRM Kurumsal İş Çözümleri Danışmanlık

Servis sürecinizi takipte zorlanıyor ve servis ekibinizin yaptığı işlerin koordinasyonunu sağlayamıyorsanız doğru yerdesiniz. CRM Kurumsal Servis Yönetimi V2.0 programı bu konuda en büyük yardımcınız olacaktır. Web tabanlı özelliği sayesinde tüm ürün ve hizmetlerinizle ilgili servis sürecinizi tek bir noktadan takip edebilir ve raporlayabilirsiniz.

Servis Yönetimi V.2.0 programında; servise konu olan ürün veya hizmetle ilgili servis durum takibi, servis tipi, servisin kapsamı (garantili, garanti dışı v.b.) marka, model ve ilave açıklamalarınızı girebilir, servis ekibinin problemi çözme sürecinin aşamalarını takip edebilir ve servis sonucu ile ilgili müşteri yorumlarını kayıt altına alabilirsiniz.

Servis şablonu ile hazırlanmış olan servis kayıt formunun çıktısını alabilir, pdf olarak kaydedebilir ve program içinden müşterilerinize mail gönderebilirsiniz. Servis ekibinin kimler olduğu, servisin durumlarını ve servisin tiplerine ilişkin raporları anlık olarak görebilirsiniz. Böylece hangi müşterilerinize hangi servisler verilmiş, servis zaman ve servis veren kişi bilgileri, servisin son durumu gibi en gerekli bilgilere her yerden erişim sağlayabilirsiniz.

Servis Yönetimi V.2.0 programı kullanımı son derece kolay olup eğitim gerektirmediğinden sisteminize kurulumu gerçekleştirilerek hemen kullanıma başlayabilirsiniz. Siz de servis sürecinizi etkin ve verimli bir şekilde yönetmek istiyorsanız, programımızın demosunu incelemek için sitemizdeki “demo talep formumuzu” doldurarak programımızı test etmeye başlayabilirsiniz.

CRM Kurumsal
Servis Yönetimi V2.0’ı kullanarak hemen işinizi yönetmeye başlayabilirsiniz.